Belgická ochutnávka

Napsal Pecolik.bloger.cz (») 18. 10. 2015 v kategorii PMS, přečteno: 1103×

Brácha se neprozřetelně prořekl, že jede na montáž do Belgie, a tak jsem mu dal skoro příkazem dovézt nějaké pivní vzorky. On, jakožto abstinent, jsem tomu dával malou šanci, že vybere něco zajímavého. Jen jsem mu řekl, že když vybere nějaká trapistická piva, že neudělá chybu. No, musím uznat, že tentokrát měl velmi dobrou ruku.

Z várky, kterou dovezl jsem si vybral šest vzorků, všechny o objemu 0,33l nebo i méně a všechny o obsahu alkoholu 6,3% nebo více. Protože jsem si vybral vzorky, které jsem nikdy neochutnal, tak jsme je na košt seřadili podle "voltáže".

1. Floreffe Double - Bi'ere d'abbaye - Abdijbier - 6,3% - už první vzorek ukazoval, že to budou těžká piva. Láhev s keramickým víčkem, servíruje se do sklenky širší, asi jako na červené víno. Vůně piva po citrusech, ale velmi výrazná. Chuť měla silnou hořkost, až skoro do kávových tónů. Celkově velmi dlouhá dochuť.

2. Ciney Brune - 7% - láhev pouze čtvrtlitrová, nalévá se do sklenky podobné jako na koňak. Pivo je polotmavé, celkem nevýrazné vůně i chuť byla výrazně kratší. Dle etikety se pivo vyrábí podle receptury velmi staré, jedná se o regionální, ne příliš rozšířené pivo.

3. Westmalle trappist - Dubbel - 7% - zajímavá láhev s prstýnkem na hrdle, kde je vyznačeno, že tohle je trapistické pivo. Pivo bylo absolutně černé. Ani proti světlu nebylo nic moc vidět. Také patří mezi ty piva, která jsou fermentovaná až v láhvi. Hořké, chuť po holandském kakaovém prášku.

4. Chimay p'eres trappistes - triple - 8% - pro mě osobně vrchol degustace. Láhev krásně baňatá, jak je u této značky zvykem. Vůně silně citrusová, první světlá barva dnes. Chuťově tedy opravdu velmi výrazné pivo, i po několika minutách bylo cítit. Tóny, které se mi střídaly na jazyku byly opravdu různorodé. Cítil jsem ovocnou chuť, citrusovou, spíše do grepu, vepředu na jazyku byla květinová zahrada, občas se mihly tóny hrozinek. Velmi nevšední pivo.

5. Leffe Radieuse - 8,2% - opět jedno klasické pivo, takové lehce tmavší světlé pivo, mírně zakalené. Vůni mělo také méně výraznou, chuť byla už silně cítit alkoholem. Nepřišlo mi nějak příliš zajímavé mezi ostatními.

6. Westmalle Trappist - tripel - 9,5% - láhev opět s prstýnkem se známkou, že jde o trapistu. Pivo téměř bez barvy, jakoby se jednalo o nějaký lehce zakalený Zwettler nebo podobné zvěrstvo, ale vůně i chuť velmi výrazná. Také se tu střídalo spousta tónů, od lehkých ovocných, až po těžší hořké tóny připomínající pelyněk. Alkohol byl už velmi přítomný, což ale na výrazu spíše přidávalo.

No, musím vyseknout bratrovi poklonu. Díky moc, až pojedeš příště, tak si zase na mě vzpomeň!

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvě