Historie sloupu na náměstí

Napsal Pecolik.bloger.cz (») 4. 12. 2009 v kategorii Rodina, přečteno: 1366×

Minulý týden jsme se procházeli s Nikolkou po náměstí ve Žďáře nad Sázavou až naše kroky míjely sloup, který stojí uprostřed náměstí. Šel jsem kolem něj nesčetněkrát a vždycky se mi líbil. Je zdobený barokními sochami a i holky na něj často koukají se zájmem.

Při této procházce se Niky dlouze zadívala na ty sochy a pak se začala vyptávat.

"Tatí a proč je tu ten sloup? Proč tam jsou ty sochy? A proč...?, ...."

Obvykle je člověk připravený vyřknout nějakou letmou informaci, kterou dítku ucpe vodopád dotazů, na které nemá nebo nechce odpovědět, ale pak mě napadlo, že vlastně proč to nezjistit fundovaně? Proč si nezkusit vypátrat něco zajímavého o osudu tohoto sloupu?

Tak jsem se rozhodl po dohodě s Nikolkou, že zkusím o tom sloupu něco zjistit a ať jsou informace ucelené, dám je na blog.

Takže k tomto článku se budu do budoucna vracet a aktualizovat jej o vypátrané informace... smile

Otázka první - Co je to za sloup?

 Sloup Nejsvětější Trojice ve ZR Jedná se o sloup Nejsvětější Trojice. Byla to vlastně marketingová propagace církve a křesťanství a v období baroka byly často stavěny. Těmto sloupům se často říkalo morové sloupy, tedy sloupy, které se stavěly jako památka na oběti morových epidemií. Také na tomto sloupu jsou vidět známky symboliky moru (morové rány se často zobrazovaly jako rány se střelami šípů).

Nápis na sloupu nám prozrazuje i jméno autora: Morové sousoší N. Trojice, dílo sochaře Tyrolského původu, Jakuba Steinhübla, usazeného ve Žďáře, zřízené za morové epidemie roku 1706.

Nápis na dolní straně sloupu

Otázka druhá - Co znamenají ty sochy?

V horní části sloupu je ukřižovaný Ježíš, nad kterým drží ochranou ruku Bůh. Pod ním jsou andělé a pod nimi tři mučedníci přikovaní k sloupu. Mučedníci bývají častými symboly u podobných sousoší.

Ve střední části sloupu jsou 3 světci - také mučedníci - Sv. Jan Nepomucký, Sv. Florián a Sv. Šebestián.

Sv. Jan Nepomucký (~1340 - 1393) - oblíbený světec opata Vejmluvy, který působil ve Žďáře v době vzniku této sochy. Dalším důvodem je to, že mniši, kteří založili klášter ve Žďáře pocházeli z Nepomuku. Sv. Jan Nepomucký zemřel umučen rukou krále Václava IV., který chtěl, aby vyzradil zpovědní tajemství nevěrné královny. 

Sv. Florián (250 - 304) - parton profesí souvisejících s ohněm - hasičů, hutníků, hrnčířů, pekařů, ... Používal se jako symbol ochrany proti požárům. V mládí byl plukovníkem v římském vojsku, avšak poté, co se zastal pronásledovaných křesťanských legionářů, byl utopen v řece Enže.

Sv. Šebestián (256 - 288) - jeden z nejslavnějších mučedníků křesťanské církve a klasický ochránce před morem. V životě vyloženě smolař. I když první mučení přežil (byl prostřílen šípy od lučištníků římského císaře), druhé však už nezvládl (byl utlučen kyji a vhozen do stoky).

V dolní části sloupu je Sv. Rozálie (12.stol.) - žila na Sicílii, celý život jako poustevnice zasvětila bohu. Když byly její ostatky nalezeny v 17. století, odvezly se do morem sužovaného Palerma. Jakmile tam byly uloženy, tamní epidemie skončila. Proto bývá označována jako ochránkyně před morem.

(pokračování příště)

Otázka třetí - Kdo byl sochař, který dílo vytvořil?

(pokračování příště)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
xxx z IP 85.71.153.*** | 24.11.2010 16:43
smilesmilesmilesmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a tři